wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG » Jaka nitownica do nitonakrętek? Przegląd narzędzi
Kontakt
 • Biuro Handlowe Janecki s.j.
  Handlowa 34 lok. 2B
  03-556 Warszawa
  KRS0000524083
  NIP: 5242771979
 • E-mail:k.janecka@bhjanecki.pl
 • Telefon22 679 04 01
  605284603
 • Godziny działania sklepuNie prowadzimy sklepu stacjonarnego. Pod podanym adresem znajduje się biuro
Szukaj produktu
Systemy płatności
 • Przelewy24
 • iMoje
 • BGŻ
Kategorie aktualności

Jaka nitownica do nitonakrętek? Przegląd narzędzi

Data dodania: 26-07-2023

Zarówno nitonakrętki jak i nitownice to produkty, o których słyszy się dość rzadko. Mimo to są one obecne w wielu domach, zakładach produkcyjnych lub rzemieślniczych, a nawet w biurach, czy firmach budowlanych i remontowych. Tak naprawdę trudno dopasować sprzęt ten do jednej konkretnej branży, ponieważ nitownice i nitonakrętki są niezwykle uniwersalne i przydają się praktycznie w każdym sektorze. Dlatego też nawet jeśli większość osób nie do końca wie, czym jest to narzędzie i dedykowane do niego akcesoria, to nie zmienia to faktu, że może się okazać, że nitownica już od wielu lat znajduje się w domowym warsztacie lub formowym kuferku z narzędziami. Czym dokładnie jest nitownica i jak wybrać odpowiednią?Jaka nitownica do nitonakrętek
 

Do czego służy nitownica?

Aby dokonać świadomego wyboru, na początek warto wiedzieć, czym dokładnie jest nitownica i jak działa. Jest to więc urządzenie – ręczne lub pneumatyczne w zależności od modelu – którego zadaniem jest nitowanie. Chodzi oczywiście o połączenie ze sobą dwóch materiałów przy pomocy nitów aluminiowych, stalowych lub wykonanych ze stali nierdzewnej. Zdarza się, że w niektórych przypadkach można takie połączenie wykonać ręcznie, jednak praca z nitownicą jest nie tylko wydajniejsza, ale zapewnia także mocniejsze i trwalsze łączenie.

Budowa nitownicy skupia się przede wszystkim na bolcach roboczych, których zadaniem jest utrzymanie nitonakrętki w odpowiedniej pozycji. Trzeba ustawić odpowiednią długość gwintu i w taki sposób można nakręcić całą nitonakrętkę. Następnie można przejść do nitowania, czyli umieszczenia tak przygotowanego zestawu w przygotowanym wcześniej otworze. Po zaciśnięciu nitonakrętka zostaje w materiale, a nitownicę można łatwo "usunąć" i rozpocząć kolejne nitowanie.

 

Nitonakrętki – co to?

Nitonakrętka wspomniana wcześniej to produkt, bez którego nie jest możliwe wykonanie nitowania. O ile bez samej nitownicy możemy dać sobie czasami radę, o tyle bez nitów czy nitonakrętek można zapomnieć o solidnych pracach monterskich. Nitonakrętki to rodzaj nitów o kształcie rurkowatym. W środku znajduje się gwint, dzięki któremu możliwe jest dociągnięcie nitonakrętki do powierzchni materiału i ewentualne wkręcenie śruby. Warto zaznaczyć, że nitonakrętki to akcesoria, które jako jedne z nielicznych sprawdzają się w pracach z cienkimi materiałami i umożliwiają stworzenie gwintowych otworów np. w cienkiej blaszce. Nitonakrętki wykonane są najczęściej z aluminium lub stali nierdzewnej, dzięki czemu sprawdzają się nawet w nieco trudniejszych warunkach, a często są także odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego też połączenia te są niezwykle trwałe.

Pamiętaj jednak, aby nitonakrętki kupować tylko w sprawdzonych miejscach – w końcu to od nich zależy trwałość złączenia. W Biurze Handlowym Janecki znajdziesz całą gamę nitów i nitonakrętek, które sprawdzą się w każdych warunkach niezależnie od rodzaju i grubości materiału.

 

Rodzaje nitownic

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów nitownicy. Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z nitowaniem i nitonakrętkami wybór może okazać się trudnym zadaniem. Warto jednak zauważyć, że większość modeli wyposażona jest w szereg udogodnień takich jak np. wygodne uchwyty z pierścieniem blokującym ułatwiającym przechowywanie. Mimo że często są to drobne dodatki, to jednak one również mają wpływ na komfort, a przy tym efektywność pracy. Jakie zatem możemy wyróżnić rodzaje nitownic?

 • Nitownica ręczna

Nitownice ręczne to podstawowy rodzaj nitownic. Są one także najbardziej powszechne. Cały mechanizm opiera się bowiem na sile ludzkich rąk, co jest jednocześnie jedną z ważniejszych zalet tego urządzenia. Można z niego bowiem korzystać nawet w warunkach, w których skorzystanie z zasilania jest niemożliwe. Co więcej, nitownica ręczna jest w większości przypadków dość mobilna i z łatwością można ją przewozić. Nitownica ręczna zapewnia dość stabilne i łatwe mocowanie nitonakrętek.

 • Nitownica pneumatyczna

W tym wypadku urządzenie to sprawdza się szczególnie w wykorzystaniu przemysłowym. Efektywność i wydajność nitownicy pneumatycznej jest nieporównywalnie większa, niż proponuje nam nitownica ręczna, dlatego świetnie sprawdza się w wykorzystaniu przemysłowym. Nitownice pneumatyczne muszą mieć jednak stały dostęp do sprężonego powietrza, dlatego nie są zbyt mobilne. Jednak warto podkreślić, że nitownica pneumatyczna ma znacznie większą siłę nacisku niż nitownica ręczna.

 • Nitownica akumulatorowa

To, jak działa nitownica akumulatorowa, w znacznym stopniu przypomina działanie nitownicy pneumatycznej, jednak urządzenie zasilane jest tutaj energią z akumulatora. W ten sposób jest ono bardziej uniwersalne i pozwala na większą swobodę działania, jednak należy pamiętać, że nitownica akumulatorowa będzie miała nieco większą siłę zacisku niż nitownica ręczna, jednak nadal mniejszą niż nitownica pneumatyczna.

 

Jaka nitownica do nitonakrętek?

Wybór nitownic na rynku jest naprawdę duży, zatem jaką nitownicę do nakrętek kupić? Jaka jest najlepsza nitownica do nitów i nitonakrętek aluminiowych, stalowych, lub ze stali nierdzewnej? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od rodzaju wykonywanych prac. Nie ulega wątpliwości, że urządzenie to jest niezbędnym elementem wyposażenia warsztatu i każdej firmy, w której konieczne jest sprawne połączenie niezależnych części. Możemy spotkać uniwersalne modele nitownic, jednak warto pamiętać, że nie wszystkie są tak samo dobre.

Najlepiej wybór nitownicy dopasować do potrzeb konkretnej konstrukcji oraz do umiejętności samego majstra. Jeśli zależy Ci na stworzeniu znacznej ilości otworów w krótkim czasie oraz mocnym i pewnym połączeniu to najlepiej zdecydować się na nitownicę pneumatyczną. Jeśli natomiast planujesz drobne prace domowe, to najlepiej skorzystać z nitownicy ręcznej.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając nitownicę do nitonakrętek?

Decydując się na zakup nitownicy do nitonakrętek, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim urządzenie to powinno być profesjonalnie wykonane. Solidna stalowa rękojeść górna oraz uchwyty z pierścieniem blokującym ułatwiającym przechowywanie to podstawa, która jest gwarantem wysokiej jakości. Zwróć także uwagę, czy szczęki oraz ich obudowa wykonane są z dobrej jakości stali nierdzewnej. Chodzi przede wszystkim o poziom niezawodności produktu w każdych warunkach. Niektóre modele wyposażone są od razu w kilka różnych końcówek, dlatego bez problemu dopasujesz rozmiar nitu do konkretnych prac.

 

FAQ:

 • Co to jest nitownica?

Nitownica to urządzenie, które umożliwia wykonanie otworów i złączenie dwóch niezależnych części. Jest to jedno z podstawowych narzędzi, które znajdziemy w większości warsztatów i zakładów monterskich lub produkcyjnych.

 • Jakie są rodzaje nitownic do nitonakrętek?

Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów nitownic do nitonakrętek. Są to przede wszystkim:

 • nitownice ręczne,
 • nitownice pneumatyczne,
 • nitownice akumulatorowe.
 • Jaką nitownicę do nitonakrętek wybrać?

Wybór nitownicy do nitonakrętek zależy przede wszystkim od potrzeb konstrukcji oraz od zakresu planowanych prac. W przydomowym warsztacie sprawdzi się nitownica ręczna, natomiast w przypadku dużych zakładów wydajniejsza będzie nitownica pneumatyczna.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu