wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Elementy złączne2 » Mocowanie przewodów elektrycznych na ścianie - co warto o tym wiedzieć?
Kontakt
Szukaj produktu
Systemy płatności
 • Przelewy24
 • iMoje
 • BGŻ
Kategorie aktualności

Mocowanie przewodów elektrycznych na ścianie - co warto o tym wiedzieć?

Data dodania: 04-12-2020 Mocowanie przewodów elektrycznych na ścianie - uchwyty do kabli czy opaski zaciskowe? W jakie akcesoria warto wybrać, aby poprawnie i bezpiecznie założyć instalację elektryczną?

Każdy profesjonalny elektryk bez wątpienia doceni dobrej jakości osprzęt elektryczny, a także akcesoria niezbędne do solidnego mocowania przewodów elektrycznych na ścianie. Poprawne mocowanie przewodów decyduje bowiem o sukcesie następnych działań w tym zakresie. O tym, na czym polega mocowanie przewodów i co warto o nim wiedzieć, opowiemy w niniejszym artykule.

Skontaktuj się z nami!

Wybrane akcesoria przydatne do mocowania przewodów elektrycznych na ścianę

Dobór odpowiednich akcesoriów umożliwia nie tylko poprawne założenie instalacji elektrycznej, ale także zrobienie tego w sposób bezpieczny. Poprawne osadzenie kabli w przeznaczonych do tego wnękach usprawnia ich montaż oraz ułatwia ich późniejszą eksploatację. Do procesu mocowania przewodów elektrycznych na ścianie potrzebne są następujące akcesoria.

 

 • Uchwyty kablowe - uchwyty do kabli wykorzystywane są między innymi w przypadku przewodów telekomunikacyjnych, sterowniczych, a także rurek instalacyjnych. Uchwyty kablowe pozwalają na szybki przebieg montażu, a także wysoką elastyczność w sytuacji konieczności naniesienia poprawek. Co więcej, dobrze wyprofilowany uchwyt doskonale utrzymuje kabel i zapewnia jego stabilność.
 • Opaski zaciskowe - wykorzystuje się je do mocowania przewodów w przypadku rozmaitych rodzajów powierzchni. Ich pomocnicze działanie przydaje się przy zabezpieczeniu przed niekorzystnym przemieszczaniem kabli podczas prac remontowych, które narażają je na zniszczenie. Opaskę zaciskową alternatywnie nazywa się trytytką lub krawatką. Jest to rodzaj obejmy wykorzystywanej do spinania kabli.
 • Uchwyty ze stali szlachetnej - ich zastosowanie przydaje się szczególnie w środowisku wilgotnym, gdzie wymagane jest stosowanie uchwytów odpornych na korozję, popularnych nierdzewek. Są niezwykle łatwe w montażu, który wymaga jedynie wciśnięcia kabla w uchwyt.
 • Pistolet do spinania kabli - jest to narzędzie, które umożliwia znacznie solidniejsze i szybsze spinanie kabli. Jego zadaniem jest naciąganie i obcinanie taśmy w pożądanym miejscu. 
 • Klips kantowy - klipsy kantowe najczęściej wykorzystywane są do mocowania kabli w maszynach i szafach sterowniczych. Ich funkcjonalność odnosi się do prostoty i intuicyjności użycia, która nie wymaga wiercenia otworów i używania narzędzi w celu ich montażu. Jest to niezwykle bezpieczny sposób mocowania kabli na krawędzi. Popularnym zastosowaniem tego narzędzia jest także przyczepianie etykiet cenowych. Ich dodatkową funkcjonalnością jest możliwość łatwego otwierania i zamykania uchwytu, dzięki czemu możemy bez problemu zamocować kabel.
 • Uchwyty samoprzylepne - ich zastosowanie sprawdza się w przypadku gładkich powierzchni, kiedy wiercenie otworów montażowych jest znacznie utrudnione. Umożliwia to tak zwany przelepiec - część uchwytu pokryta klejem. Przed użyciem przylepiec jest przykryty papierem silikonowym. 

Od czego zacząć mocowanie przewodów na ścianie?

Pierwszym etapem montowania instalacji elektrycznej jest planowanie linii jego przewodów. Stworzenie projektu w tym zakresie powinno się realizować już na etapie prac tynkarskich. Ten temat świetnie reguluje dokument, jakim jest norma N SEP-E-002. Proponuje ona kilka dobrych praktyk i zasad technicznych w zakresie właściwego podejścia do tego tematu. Należą do nich między innymi następujące informacje:

 
 • Przewody instalacyjne powinny być prowadzone w kanałach, rurkach bądź listwach.
 • Przewody mogą być mocowane na tynku, pod tynkiem lub pod pokryciem ściany innym materiałem.
 • Mocowanie przewodów na tynku może być stosowane tylko w przypadku pomieszczeń niemieszkalnych
 • Każdy z powyżej wymienionych sposobów układania przewodów wymaga innego rodzaju przewodów. 
 • Instalację elektryczną należy prowadzić w liniach prostych równoległych do krawędzi okien i drzwi. 
 • Sposób montażu instalacji powinien umożliwiać późniejszą jej wymianę lub naprawę bez konieczności naruszania konstrukcji budynku. 
 • Istnieje 3 sposób mocowania przewodów elektrycznych, jakim jest mocowanie wtynkowe. Przewód wówczas znajduje się w tynku, ale musi być przykryty przynajmniej 5 mm warstwą tego materiału. 
 • Montaż instalacji elektrycznej musi się cechować bezkolizyjnością z innymi instalacjami znajdującymi się w budynku. 
 • W przypadku kładzenia instalacji elektrycznej w suficie lub pod podłogą nie ma żadnych ograniczeń.

Mocowanie kabli i przewodów instalacji elektrycznej na ścianie - rodzaje uchwytów

Aby wybrać właściwy sposób mocowania kabli i przewodów instalacji trzeba najpierw określić ich kształt i średnicę. Dla przykładu do przewodów płaskich stosuje się inne uchwyty niż do przewodów okrągłych. 

 
 • Przewody układane nadtynkowo - podstawową zasadą uchwytu w tym przypadku jest fakt, że nie może być on zbyt luźny. Różne uchwyty stosuje się w zależności rodzaju podłoża. Niestety wiele skutecznych rozwiązań w tym zakresie poznaje się dopiero poprzez zasadę prób i błędów. W tym przypadku wykorzystuje się takie uchwyty jak: uchwyt z gwoździem, uchwyt z kołkiem rozporowym, uchwyt z otworem montażowym lub opaską z kołkiem. W przypadku doboru uchwytów natynkowych istotne jest zwrócenie uwagi na ich ciężar. Im mniejsza waga uchwytu, tym lepiej. 
 • Przewody układane wtynkowo - najpopularniejszy sposób kładzenia instalacji elektrycznej. Jest bowiem relatywnie tani ze względu na niewielką konieczność przygotowania do tego zabiegu. Ze względu na przykrycie przewodów warstwą tynku kształt uchwytu ma nieco mniejsza znaczenie. W tym przypadku także używa się uchwytów omówionych powyżej oraz takich, których zadaniem jest dociśnięcie kabli do podłoża. Może być nim na przykład uchwyt do szybkiego mocowania pojedynczego lub kilku przewodów. W przypadku kładzenia kabli w bruzdach często wykorzystywanym narzędziem do unieruchomienia kabla jest gorący klej. 

BH Janecki - renomowany dystrybutor akcesoriów elektrycznych na rynku 

 

Oferta Biura Handlowego Janecki składa się z produktów niezbędnych do wykonania i montażu instalacji elektrycznych. W jego asortymencie znajdują się między innymi dławnice kablowe, nity plastikowe, przepusty kablowe, zaślepki do otworów, a także zaciski i uchwyty kablowe. Producentem akcesoriów jest sprawdzona firma Heyman, które spełniają normy najwyższej jakości i zapewniły satysfakcje dotychczasowych klientów, w tym profesjonalistów branży elektrycznej.

 
Skontaktuj się z na nami!

FAQ

 
 1. Dlaczego tak ważny jest serwis instalacji elektrycznej? Instalacje się starzeją, dlatego należy je doglądać tak jak wszystkie inne instalacje domowe. Co więcej, starsze instalacje elektryczne nie są przystosowane do współczesnych obciążeń i często ulegają awarii. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w starym budownictwie, takim jak kamienice. Serwisowanie instalacji elektrycznej w skrócie powoduje między innymi diametralny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną.
 2. Z jakich materiałów mogą być wykonane uchwyty do kabli? Dobór materiału jest istotny z perspektywy planowanego zastosowania i z pewnością warto przemyśleć jego wybór przed zakupem. Do wspomnianych materiałów należeć może polipropylen, stal nierdzewna, czy materiały PA.  
 3. Jak wygląda realizacja zamówień w Biurze Handlowym Janecki? Każde zamówienie złożone zarówno drogą e-mailową, jak i telefoniczną potwierdzane są mailowo ze wskazanym terminem realizacji. Istnieje możliwość zamawiania artykułów obecnych w magazynie w Warszawie, a także w naszym drugim magazynie na terenie Niemiec. 
 4. Chcę zamówić uchwyty do mocowania kabli, jednak nie do końca wiem, jaki model będzie najlepszy dla danego rozwiązania. W przypadku wszelkich wątpliwości zachęcamy do kontaktu z biurem obsługi klienta BH Janecki, dostępnym pod numerem telefonu 22 679 04 01.

 

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl