Nitowanie – co to takiego i jak przebiega?
Spawanie, chociaż ma swoje zalety, nie sprawdza się w każdym wypadku. W niektórych projektach znacznie lepiej jest zastosować nitowanie. Elementy są wówczas połączone szybko i trwale. W poniższym tekście odpowiadamy na pytania, co to jest nitowanie, jak je przeprowadzać oraz jakie są jego plusy. Jeśli chcecie Państwo wykorzystać tę technikę w swoich realizacjach, zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Skontaktuj się z nami!
Jak wygląda nitowanie?
Przed instrukcją, jak nitować, warto zdefiniować tę technikę. Nitowanie to trwałe i mechaniczne połączenie elementów (dwóch lub więcej) za pomocą nitów. Aby efektywnie je przeprowadzić, wystarczy dostęp do łączonych partii z jednej strony.
Zanim wynaleziono techniki spawalnicze nitowanie było bardzo popularne i do dzisiaj stanowi często używany sposób łączenia różnych materiałów. Technika nitowania swoje korzenie ma w narzędziach i urządzeniach wykorzystywanych już w starożytności. Wówczas nitowanie stosowano równie często, co klejenie.
Zastosowanie nitowania
Najczęściej nitowanie wykorzystuje się np. do:
- blach,
- kształtowników stalowych,
- wsporników,
- dźwigarów,
- nierozłącznych połączeń maszyn i urządzeń.
Technikę nitowania stosuje się więc wszędzie tam, gdzie istotny jest czas wykonania połączenia lub gdzie nie można wykonać spawu.
Co ciekawe, nitowanie stosowano w wielu znanych budowlach, np. przy budowie wieży Eiffla wykorzystano aż 2,5 mln nitów. Oprócz tego nity znajdują zastosowanie przy budowie różnego rodzaju zbiorników ciśnieniowych i nie tylko. Chociaż tego typu łączenie kojarzy się najczęściej ze stalą, nitowanie można z powodzeniem zastosować do trwałego scalenia m.in.:
- tworzyw sztucznych,
- drewna,
- skóry,
- tkanin.
Nity zrywalne i nie tylko – rodzaje nitów
Trwałe połączenie powstaje przy użyciu nitów. To niewielkie, metalowe elementy z trzpieniem i charakterystyczną główką. Na rynku można znaleźć nity wykonane z surowców takich jak aluminium, stal nierdzewna czy tworzywa sztuczne. Do łączenia elementów wykorzystuje się kilka rodzajów nitów, trzeba jednak pamiętać o przygotowaniu otworów na nity w łączonych powierzchniach.
- Nity zrywalne to klasyczne, najczęściej stosowane części. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość rozłączenia scalonych elementów – uszkodzona główka pozwala zerwać połączenie.
- Nitonakrętki są dość uniwersalną opcją – możecie Państwo je wykorzystać niezależnie od rodzaju materiału czy jego grubości, chociaż najlepiej sprawdzają się przy cieńszych elementach. Umożliwiają osadzenie śruby wewnątrz gwintu.
- Nitotrzpienie wykorzystuje się jako wytrzymałe mocowanie do konstrukcji ze stali nierdzewnej i nie tylko. Sposób ich działania przypomina nitonakrętki z tą różnicą, że nitotrzpienie zamiast gwintu wewnętrznego posiadają gwint zewnętrzny.
W ofercie Biura Handlowego Janecki przedstawiamy nity podzielone dodatkowo ze względu na budowę oraz miejsce zastosowania. Bogaty asortyment sprawia, że z pewnością każdy z Państwa znajdzie w naszym sklepie materiały dopasowane do danej realizacji.
Jakie nity wybrać?
Wybór odpowiednich nitów może stanowić wyzwanie, zwłaszcza wśród osób, które dopiero zaczynają przygodę z nitowaniem. Na co zwrócić uwagę?
- Materiał wykonania – każdy rodzaj nitów ma swoje zalety, warto jednak przemyśleć, czy w danej realizacji zamiast nitów stalowych lepiej sprawdzą się np. nity z monelu odporne na działanie substancji chemicznych.
- Kształt – parametry takie jak rozmiar gwintu, kształt przekroju czy główki wpływają na wytrzymałość łączenia elementów oraz siłę zacisku. Trwałość połączenia dodatkowo poprawia dopasowany system rozstawienia nitów.
- Grubość łączonego materiału – aby uzyskać jak najlepszy i estetyczny efekt, trzeba zwrócić uwagę na grubość elementów do połączenia. Do cienkich warstw lepiej sprawdzają się nitonakrętki, a grubszych – nitotrzpienie.
Technika nitowania – nitownice
W przeszłości połączenia nitowe tworzono przez wykonywanie otworów i dobijaniu w nich nitów za pomocą młotka oraz specjalnego stempla nitującego. Z czasem łączenia elementów przygotowywano dzięki prasom. Dzisiaj nitowanie to nie tylko różne rodzaje nitów, ale również dopasowane do projektu nitownice – dzięki tym urządzeniom scalanie dwóch części zachodzi szybko. Narzędzia dostępne na rynku mają zróżnicowaną budowę oraz napęd.
Nitownica ręczna
Nitownica ręczna, określana także jako cęgi, to najprostsze urządzenie do nitowania. Chociaż wymaga użycia siły, jest prosta w obsłudze – wystarczy wprowadzić nit w nawiercony otwór, a następnie ścisnąć go cęgami. Najczęściej nitownica ręczna znajduje zastosowanie w łączeniu pojedynczych elementów lub przy nieskomplikowanych projektach.
Do zalet tego rozwiązania należą m.in.:
- możliwość pracy w dowolnym położeniu,
- brak potrzeby zasilania narzędzia,
- niewielkie rozmiary pozwalają na nitowanie w trudno dostępnych miejscach.
Nitownice pneumatyczne
Jeśli szukacie Państwo narzędzia do nitowania na większą skalę, warto skorzystać z nitownicy pneumatycznej. W tym przypadku siła zacisku jest o wiele większa niż przy nitowaniu ręcznym, ale osoba wykorzystująca narzędzie nie musi stosować krzepy fizycznej. Często wykończenie po nitownicy pneumatycznej cechuje się większą estetyką. Wadę tego rozwiązania stanowi jednak przewód, napędzający urządzenie sprężonym powietrzem. Nie tylko może on utrudniać pracę, ale również uniemożliwiać nitowanie w trudno dostępnych przestrzeniach.
Nitownice akumulatorowe
Nitowanie przy pomocy narzędzia akumulatorowego to świetna opcja łącząca zalety nitowania ręcznego oraz pneumatycznego. Bateria zamontowana w korpusie urządzenia sprawia, że dodatkowe okablowanie jest zbędne, co znacznie ułatwia pracę. Nitownica akumulatorowa zapewnia nieco mniejszą siłę zacisku niż pneumatyczna i większą niż cęgi.
Jaką nitownicę wybrać?
Ręczna nitownica sprawdza się w łączeniach, które wymagają dużej precyzji. Jej wykorzystanie jest jednak dość wyczerpujące, dlatego nie stosuje się jej w przypadku montażu dużej ilości nitów. Nitownice zasilane za pomocą sprężonego powietrza to bardziej efektywne rozwiązanie na liniach produkcyjnych oraz w profesjonalnych warsztatach. Nitownice akumulatorowe stanowią natomiast doskonałą opcję „pomiędzy” tymi zastosowaniami.
Nitowanie – jak przebiega?
Przeprowadzenie nitowania nie jest skomplikowanym zadaniem. Jeśli chcecie Państwo wykonać trwałe scalenie przy pomocy nitownicy ręcznej, trzeba kolejno:
- nawiercić otwór w powierzchni,
- założyć nit do otworu (nitonakrętki nakłada się na nitownicę),
- wsunąć końcówkę nitownicy ręcznej do otworu,
- rozsunąć ramiona narzędzia,
- w zależności od modelu odkręcić lub odciągnąć drążek.
- usunąć nitownicę.
Stal nierdzewną i elementy z innych materiałów można również połączyć nitownicą pneumatyczną.
- Nałóżcie nit do nawierconego otworu albo na końcówkę nitownicy.
- Wsuńcie nitownicę do otworu z nitem.
- Uruchomcie narzędzie przyciskiem i pozwól, aby nit się zacisnął.
- Usuńcie nitownicę.
Nitowanie bez nitownicy
Co ciekawe, aby stworzyć połączenia nitowe, nie potrzebujecie Państwo specjalistycznych narzędzi. Wystarczy wykonać otwór w łączonych elementach, wsunąć do niego nit, a następnie rozklepać go młotkiem. Takie działanie jest jednak dość czasochłonne, dlatego należy traktować je jako rozwiązanie awaryjne. Ponadto uderzenia młotka mogą także zniekształcić powierzchnię przedmiotu.
Nitowanie – jak to działa i jakie ma zalety?
Podsumowując, nitowanie to wyjątkowo łatwy i szybki sposób połączenia dwóch elementów – nic dziwnego, że w niektórych zastosowaniach sprawdza się lepiej niż spawanie. Zalety tej techniki to zatem:
- przygotowanie bezpiecznych i szczelnych połączeń,
- możliwość łączenia elementów, których nie można zgrzewać czy spawać,
- możliwość zerwania połączeń w miarę potrzeby,
- zachowanie pierwotnej struktury w częściach łączonych.
Warto przekonać się o innych zaletach tej techniki łączenia na własną rękę – Biuro Handlowe Janecki oferuje Państwu szeroki wybór nitów, nitotrzpieni oraz nitonakrętek, a także nitownic. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.
Skontaktuj się z nami!
FAQ
1. Czym jest nitowanie?To technika łączenia elementów z różnych materiałów za pomocą nitów.
2. Na czym polega nitowanie?Najpierw trzeba nawiercić otwory w łączonych elementach, a następnie wprowadzić do środka nit. Później za pomocą nitownicy ręcznej lub pneumatycznej należy zacisnąć nit.
3. Jakie są zalety nitowania?Główna zaleta to możliwość wykonania szybkich i trwałych połączeń części, które np. nie mogą zostać poddane spawaniu lub zgrzewaniu. Ponadto nitowanie zachowuje oryginalną strukturę materiałów.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG