wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG » Zastosowanie i zalety tulei odprężających
Kontakt
 • Biuro Handlowe Janecki s.j.
  Handlowa 34 lok. 2B
  03-556 Warszawa
  KRS0000524083
  NIP: 5242771979
 • E-mail:k.janecka@bhjanecki.pl
 • Telefon22 679 04 01
  605284603
 • Godziny działania sklepuNie prowadzimy sklepu stacjonarnego. Pod podanym adresem znajduje się biuro
Szukaj produktu
Systemy płatności
 • Przelewy24
 • iMoje
 • BGŻ
Kategorie aktualności

Zastosowanie i zalety tulei odprężających

Data dodania: 13-04-2023

Na rynku zabezpieczeń kablowych można znaleźć wiele ciekawych opcji. Jedną z nich są tuleje odprężające. Te proste, niedrogie akcesoria zapobiegają niebezpiecznym sytuacjom. W jaki sposób? Jakie są zalety i zastosowania opisywanych przelotek? Czy zamiast odciążek można wykorzystać inne akcesoria? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Zachęcamy Państwa do lektury!Tuleje odprężające – co to takiego?

Zabezpieczenie kabli elektrycznych jest bardzo ważne. Jeden ze sposobów na ich ochronę to zastosowanie tulei odprężających. Niewielkie przepusty zaciskają się na przewodach i zabezpieczają je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami zewnętrznymi. Swego rodzaju odciążki można na co dzień spotkać wbudowane w przewodach urządzeń AGD: żelazek, blenderów czy młynków do kawy. Artykuły, które opisujemy w tym tekście możecie Państwo samodzielnie zamontować na dowolny przewód, aby ochronić go przed uszkodzeniem.

Przelotki są standardowo wykonane z tworzywa sztucznego niewrażliwego na zginanie lub odkształcenia. Bardzo często formowanie i obróbka tulei odbywa się dzięki poliamidowi PA 6,6. Taki materiał jest odpowiednio elastyczny, chroni kable przed wstrząsami, a w razie pożaru – gaśnie samoczynnie.

Zastosowanie przepustów kablowych

O uszkodzenie kabli elektrycznych nie jest trudno – wystarczy przypadkowe szarpnięcie, przekrzywienie czy otarcie kabla o ostrą krawędź. Wówczas druty wewnątrz mogą ulec przerwaniu albo ciągłość warstwy izolacyjnej zostanie naruszona. Nawet niewielkie pęknięcie może łatwo doprowadzić do zwarcia, a co za tym idzie, trwałych zniszczeń narażających dobytek i życie ludzkie. Tuleje odprężające są używane, aby zapobiegać takim niebezpiecznym sytuacjom.

To jednak nie wszystko. Prezentowane przepusty stanowią dodatkową warstwę izolacyjną w punkcie, w którym kabel najbardziej narażony jest na uszkodzenia. Dzięki specyficznej budowie odciążek wewnętrzna część urządzenia może być zabezpieczona przed kurzem czy innymi czynnikami. Opisywane akcesoria kablowe są stosowane także na zewnątrz – wówczas warto wybrać elementy odporne na skrajne temperatury.

Jeśli chcecie Państwo przeprowadzić przewód przez ściankę, nie musicie inwestować w specjalistyczne rozwiązania czy obróbkę krawędzi otworu – wystarczy nasunąć wybraną tuleję i zamontować ją na kablu ręcznie lub za pomocą narzędzia pneumatycznego. Odciążki można stosować zarówno w domach prywatnych, jak i zakładach pracy. Najczęściej są jednak wykorzystywane w skrzynkach rozdzielczych oraz obudowach urządzeń.

Odciążki – rodzaje

W zależności od rodzaju przelotki mają zróżnicowaną budowę. To świetna wiadomość dla tych z Państwa, którzy poszukują przepustów do precyzyjnie określonych zadań. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom na rynku z łatwością znajdziecie potrzebne akcesoria. Mowa tutaj o takich elementach jak m.in.:

 • tuleje z odgiętką,
 • tuleje z przepustem SR na kabel płaski,
 • tuleje z przepustem SR na kabel okrągły,
 • tuleje do mocowania przed montażem,
 • tuleje z ząbkowanym zaciskiem,
 • tuleje z kołnierzem ochronnym
 • tuleje z dodatkowym mocowaniem śrubą

Doskonale zdajemy sobie sprawę z bardzo różnych potrzeb i preferencji naszych klientów. Z tego względu wszystkie przedstawione rodzaje przelotek prezentujemy w ofercie Biura Handlowego Janecki. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ich opisem technicznym i złożenia zamówienia.

Wady i zalety tulei odprężających

Główną zaletą odciążek jest pewne trzymanie kabla – chronią przewody przed usterkami, a także pełnią funkcje porządkowe. Co jeszcze należy zaliczyć do zalet tulejek odprężających?

 • Unieruchamiają kable – jak nazwa wskazuje, tulejki odprężające zatrzymują kable, tym samym zmniejszając ich naprężenie i usuwając ryzyko uszkodzenia.
 • Utrzymują cienkie rury – oferujemy przepusty, które z powodzeniem można zastosować do utrzymania rur z tworzywa o niewielkiej średnicy. To atrakcyjna opcja, np. jeśli zależy Państwu na unieruchomieniu grupy przewodów.
 • Zabezpieczają kable przed załamaniami – uszkodzenia przewodów pochodzą nie tylko od przetarć, ale również zniekształceń. Przelotki chronią je przed trwałymi załamaniami, ponieważ tworzywo naprostowuje zgięty kabel.

Odciążki mają niewiele wad, zwłaszcza jeśli pochodzą od zaufanych dystrybutorów i producentów. Trzeba jednak pamiętać, że prezentowane elementy służą głównie ochronie kabli przechodzących przez ścianki i obudowy urządzeń. Jeśli zależy Państwu na utrzymaniu przewodów bez wykonywania otworów w ścianach, zapraszamy do zapoznania się z innymi rozwiązaniami z naszego katalogu.

Sklep z przelotkami – Biuro Handlowe Janecki

Kupując przepusty, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Niektóre z nich prezentujemy poniżej.

 • Z jakiego materiału są zrobione? Rodzaj tworzywa determinuje jakość tulei, a także wpływa na ich eksploatację.
 • W jakiej temperaturze funkcjonują? To szczególnie ważne, jeśli planujecie Państwo zainstalować odciążki w instalacjach zewnętrznych.
 • Jakim normom odpowiadają? Przed zakupem sprawdźcie Państwo klasę palności przepustów, a zakupione akcesoria zatrzymają rozprzestrzenianie się pożaru.
 • Do jakich kabli pasują? Trzeba wziąć pod uwagę zarówno grubość, jak i przekrój przewodów.
 • Do jakich grubości ścianek pasują? Aby to zweryfikować, sprawdźcie Państwo rysunki techniczne tulei.

Nasze przelotki zapewniają inteligentne i ekonomiczne rozwiązania do mocowania i układania przewodów elektrycznych. Prezentowane elementy uszczelniające można szybko zamocować w celu wydajnego, a co ważniejsze – bezpiecznego prowadzenia kabli.

Niezależnie od rodzaju, tuleje odprężające to doskonały sposób na zabezpieczenie przewodów. Jako specjaliści doskonale jednak wiemy, że nie sprawdzają się w każdym zastosowaniu. Jeśli szukacie Państwo innych opcji do ochrony kabli w domu czy zakładzie pracy, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. W asortymencie mamy kilka atrakcyjnych rozwiązań w zakresie porządkowania i zabezpieczania części instalacji elektrycznej, a także rur. W razie pytań chętnie odpowiemy na Państwa pytania dotyczące odciążek lub innych elementów – wystarczy telefon lub mail.

FAQ

 • Czym są tuleje odprężające?

Tulejki odprężające to elementy wykonane z tworzywa, które chronią kable przechodzące przez ścianki lub obudowy urządzeń przed przetarciami, zagięciami czy wyrwaniem. Przepusty z PA 6,6 dodatkowo samoczynnie gasną w razie zwarcia i powstania płomieni.

 • Jak wykorzystuje się przelotki?

Tak prosty produkt jak tulejki odprężające znajduje zaskakująco szerokie spektrum zastosowań. Przede wszystkim chroni kabel przed uszkodzeniami, a także zapobiega przenikaniu zanieczyszczeń do wnętrza urządzenia. Odciążki chronią również przewody przed wyrwaniem oraz pełnią funkcje porządkowe.

 • Gdzie kupić przepusty?

W Biurze Handlowym Janecki! Nasz sklep to doskonały „przystanek” dla osób poszukujących zabezpieczeń do kabli. Tuleje odprężające mamy w wielu modelach, dlatego z pewnością każdy z Państwa znajdzie u nas coś do swoich instalacji.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu