Strona główna » BLOG » Zastosowanie klipsów kablowych w instalacjach i budownictwie
  • Biuro Handlowe Janecki s.j.
    Handlowa 34 lok. 2B
    03-556 Warszawa
    KRS0000524083
    NIP: 5242771979
  • E-mail:k.janecka@bhjanecki.pl
  • Telefon22 679 04 01
    605284603
  • Godziny działania sklepuNie prowadzimy sklepu stacjonarnego. Pod podanym adresem znajduje się biuro
  • Przelewy24
  • iMoje
  • BGŻ

Zastosowanie klipsów kablowych w instalacjach i budownictwie

Data dodania: 06-10-2022
Klipsy kablowe to klucz do uporządkowanej i bezpiecznej instalacji. Jakie zastosowanie znajdują uchwyty kablowe? Dowiedz się więcej!


Nowoczesne instalacje różnego rodzaju konstruuje się z myślą o maksymalnej funkcjonalności – każdy element takich systemów ma do wypełnienia ściśle określone zadanie. Nie inaczej jest z klipsami kablowymi. Te małe elementy to klucz do uporządkowanej i bezpiecznej instalacji. Jakie zastosowanie znajdują uchwyty kablowe? Podpowiadamy poniżej!


Skontaktuj się z nami!

Rodzaje uchwytów do kabli

Klipsy do kabli to dość proste w budowie, niewielkie elementy z tworzywa sztucznego. Mimo tego są niezbędne w wielu instalacjach zarówno w domach prywatnych, budynkach użyteczności publicznej, jak i obiektach przemysłowych. Na rynku znajdziecie Państwo klipsy kablowe zróżnicowane pod względem budowy, montażu oraz zastosowania.

  • Zaciski kablowe – stanowią połączenie opaski zaciskowej oraz uchwytu, najlepiej pasują więc do mocowania drutów i kilku drobnych przewodów jednocześnie.
  • Klipsy do kabli samoprzylepne – klipsy do kabli tego rodzaju są bardzo łatwe w instalacji. Ponadto ich budowa utrzymuje przewody oraz zapobiega ich przesuwaniu.
  • Klipsy do kabli na krawędziach – to idealne rozwiązanie, jeśli kabel ma być poprowadzony przy brzegu. Taki uchwyt gwarantuje jego prawidłowe i estetyczne ułożenie.

Większość z prezentowanych rodzajów obejmuje elementy o różnych przekrojach i różnych rozmiarach, aby dopasować się do danego zastosowania. Niemal każdy klips możecie Państwo uzyskać w wersji ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego.

Zastosowanie klipsów do mocowania kabli

Uchwyty, o których mowa, znajdują szerokie spektrum zastosowań. W praktyce nie muszą być wykorzystywane wyłącznie do kabli elektrycznych. Stabilne elementy umożliwiają mocowanie wielu elementów różnorodnych instalacji.

System mocowania przewodów elektrycznych

Najczęściej klipsy do mocowania kabli stosuje się w branży budowlanej. Tutaj klipsy instalowane za pomocą śruby utrzymują kable elektryczne w odpowiednim miejscu przy ścianie – zarówno wewnątrz, jak i na elewacji budowli. Uchwyty do montażu pod tynkiem pozwalają ukryć poszczególne elementy systemu.

Zacisk kablowy możecie Państwo zastosować zarówno podczas wykańczania budynku, jak i w trakcie jego późniejszej eksploatacji. Za pomocą uchwytów szybko poprowadzicie dodatkowy przewód w określonym miejscu, np. przy ścianie, dzięki czemu stanie się mniej widoczny.

Mocowanie przewodów sprężonego powietrza

Bardzo często z klipsów do przewodów korzysta się także podczas tworzenia instalacji sprężonego powietrza na halach produkcyjnych. Tutaj opisywane elementy utrzymują węże i rury w określonym miejscu, aby zapewnić równomierny dopływ medium, a co za tym idzie – poprawne działanie narzędzi pneumatycznych. Nowoczesne systemy pneumatyczne montuje się ze spadkiem ok. 2° – dopasowane uchwyty sprawiają, że przewody nie zmieniają położenia z upływem czasu.

Pozostałe zastosowania klipsów kablowych

  1. Montaż linii telefonicznych i sieciowych.
  2. Mocowanie elementów hydraulicznych.
  3. Prowadzenie taśmy LED (np. pod meblami lub przy krawędziach półek).
  4. Instalacja oświetlenia zewnętrznego.

Jak wygląda montaż klipsów do kabli?

Na ogół instalacja klipsów lub uchwytów zależy od ich rodzaju. W praktyce montaż takich elementów jest dość prosty.

Najpierw należy zaplanować lokalizację klipsów w równych odległościach – dzięki temu przewód będzie zabezpieczony i estetycznie zamontowany. Następnie trzeba przymocować uchwyt do płaszczyzny (zazwyczaj jest to ściana, podłoże albo meble). W przypadku elementów samoprzylepnych wystarczy odkleić warstwę zabezpieczającą, a później przytwierdzić ją do płaszczyzny. Do innych klipsów trzeba zastosować śruby lub gwoździe. Na koniec przez uchwyty przeprowadza się kable lub węże.

Zalety stosowania klipsów do przewodów

Klipsy do instalacji elektrycznej mają trzy podstawowe zalety.

  • Zapewniają bezpieczeństwo.
  • Pozwalają utrzymać porządek.
  • Służą estetycznemu wykończeniu pomieszczeń.

Elementy zabezpieczają przewody przed awariami, a ponadto chronią także użytkowników danej przestrzeni. Dzięki klipsom ryzyko potknięć o plątaninę kabli jest zredukowane do minimum. Produkty tego rodzaju pomagają także utrzymać porządek – uchwyty z powodzeniem mogą posłużyć rozdzieleniu kabli ze względu na rolę w instalacji. Wówczas o wiele szybciej zlokalizujecie Państwo i naprawicie powstałe usterki. Ponadto przemyślane mocowanie kabli (nawet natynkowe) sprawia, że przewody są niemal niezauważalne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie uchwytów do kabli?

  1. Sposób montażu – do ukrycia kabli najlepiej sprawdzają się uchwyty podtynkowe. Ten parametr decyduje także o stabilności instalacji.
  2. Średnica klipsa – ten parametr pozwala zamocować określone przewody lub węże.
  3. Materiał wykonania – klips wykonany z metalu jest solidny, ale tworzywo sztuczne ma zbliżoną trwałość.
  4. Klasa palności – odpowiednie oznaczenie zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia w razie zwarcia czy innych awarii.
  5. Temperatura mocowania i pracy – to ważne w przypadku uchwytów samoprzylepnych w miejscach narażonych na wysoką lub niską temperaturę. Odpowiednie warunki zagwarantują, że elementy nie będą się przesuwać.
  6. Kolor – ma to znaczenie przy uchwytach mocowanych na tynku.

Mocowanie kabli - Biuro Handlowe Janecki

Wiele wymienionych rodzajów uchwytów do kabli znajdziecie Państwo w ofercie naszego sklepu. Jednym z najpopularniejszych produktów jest samoprzylepny klips kablowy mocowany do powierzchni bez potrzeby wiercenia. Uchwyt skutecznie utrzymuje przewód w miejscu, a w razie potrzeby umożliwia jego zdjęcie (np. na czas naprawy).

Macie Państwo pytania dotyczące prezentowanych klipsów albo innych artykułów w ofercie? Z chęcią na nie odpowiemy. Biuro Handlowe Janecki dba o jak najwyższą jakość obsługi klienta, dlatego zawsze służymy fachową poradą. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.


Skontaktuj się z nami!

FAQ

1. Jakie zastosowanie mają uchwyty do przewodów?


Takie elementy mogą być wykorzystywane do montażu kabli elektrycznych, sieciowych, telefonicznych i innych. Ponadto za ich pomocą możecie Państwo zainstalować przewody sprężonego powietrza, hydrauliczne, a nawet komponenty oświetleniowe.


2. Po co klips do kabli potrzebny jest przy różnego rodzaju instalacjach?


Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom danej przestrzeni. Klipsy zapobiegają potknięciom i pozwalają utrzymać porządek w przewodach. Ponadto sprawiają, że kable nie rzucają się w oczy.


3. Jak wygląda montaż klipsów kablowych?


To zależy od ich rodzaju. Najłatwiejsze w montażu są samoprzylepne klipsy do kabli – wystarczy odsłonić warstwę z klejem, a następnie docisnąć element do wybranej płaszczyzny. W innych przypadkach trzeba nawiercić dziurę albo wykorzystać śruby lub gwoździe.


4. Klipsy kablowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Najważniejsze parametry uchwytów na kable to m.in. sposób montażu, wielkość, klasa palności oraz materiał, z jakiego wykonany jest klips.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
przerwa urlopowa